Radek Novák
"český John Denver"

RADEK NOVÁK

"český John Denver"

Jeden z nejvýraznějších zpěváků a muzikantů současné folkové a country scény v České republice. Zároveň kapelník skupiny Pouta, člen královéhradecké legendy jménem Lokálka. V minulosti hrál a zpíval mimo jiné v kapelách Poupata nebo Modrá kref.

Moderátor a muzikant Radek Havel o něm do bookletu CD John Denver Tribute - Eagles & Horses 18.6.2013 napsal:"Vybavuje se mi ta chvíle. Poprvé slyším popatí Desatero a z pódia letí ven ten hlas. Samozřejmý, jistý a naléhavě nepřehlédnutelný. A kelímky s pivem se zastavují na své cestě vzhůru k ústům muzikantů stojících za pódiem. Kdo to, sakra, je? Znám ten okamžik, který přichází jen občas, když utichne hovor a oči a uši hráčů rozeznávají jasně - v revíru je škodná... Jmenuje se Radek Novák, říká někdo. A je z Poupat. Tak všichni posloucháme a kelímky jsou pořád v půlce tratě. Písnička skončila a ticho přetne opodálstojící Wabi: tak připíjím na toho zpěváka, pánové. Všechny kelímky jsou najednou společně v cíli. O pár let později se toulám kolem festivalového kotle a na jedné z odlehlých ohrad vidím nápis Nechte zpívat Nováka. Musel jsem se usmát a vzpomínám na Mišíka. Taky se to kdysi po pražských zdech psalo. A najendou stojí tam, kam už roky patří. Na pódiu vepředu a uprostřed, a s úsměvem, kytarou a kolem sebe partu výborných muzikantů. Růža to zařídil. Vždycky to nakonec někdo zařídí. Z Poupěte vyrostla růže. Hrdá, silná a naléhavě nepřehlédnutelná. Takovou bych klidně odvezl do míst, kde naposledy dýchal John Denver."

Diskografie:                                                                                         Poupata - Řekni to písní (Tonus 1995)                                               Poupata - Zimní pozdravy (GZ 1997)                                                 Poupata - O krok dál (CASEY 1999)                                                   Poupata - Mezi černou a bílou (CASEY 2002)                                     Eagles & Horses - John Denver Tribute (CASEY 2003)                       Druhá žena (Přemysl Kos 2004)                                                             Pavel Žalman Lohonka - Koncert ranč Vletice (Universal music 2008)         Pouta - Pouta v nás... (CASEY 2010)                                                           Pouta - Mozaika (CASEY 2014)                                                             Lokálka - Svět(l)u vstříc (CASEY 2015)